en_GBpl_PL

DANJULO ISHIZAKA

Po zdobyciu pierwszych nagród w konkursach ARD i Grand Prix Emanuel Feuermann, Danjulo Ishizaka jest uważany za jednego z najwybitniejszych wiolonczelistów swojego pokolenia na świecie. Jego unikalna barwa i prostolinijny ton muzyczny świadczą o najwyższym stopniu indywidualizmu i ekspresywności. „Śpiewa na wiolonczeli (…), każda wibracja melodyczna wyraża emocje, głęboko muzyczne i głęboko ludzkie” (Süddeutsche Zeitung).

Danjulo, urodzony w niemiecko-japońskiej rodzinie w Bonn, uczył się gry na wiolonczeli od czwartego roku życia. Ogromny wpływ, zarówno artystycznie jak i personalnie, miał na  niego Boris Pergamenschikow, z którym studiował w Akademii Muzycznej im. Hannsa Eislera w Berlinie, w latach 1998–2004. W latach 2004-2006 Danjulo kontynuował naukę w Akademii z Tabea Zimmermannem.

Już w młodym wieku zwrócił na siebie uwagę poprzez liczne nagrody, zdobywane na konkursach międzynarodowych. Prócz nagród wspomnianych na wstępie, jest również zwycięzcą Konkursu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Pierwsze koncerty już w wieku 17 lat otworzyły wiolonczeliście drzwi do Filharmonii Berlińskiej. W kolejnych latach występował na najbardziej renomowanych salach koncertowych świata, jak Suntory Hall w Tokio, Carnegie Hall w Nowym Jorku czy Royal Albert Hall w Londynie.

Młodego Danjulo wspierał na ostatnim etapie swojego życia wirtuoz wiolonczeli, Mścisław Rostropowicz. Niestety, europejska trasa zaplanowana na 2007 rok, na cześć 80. urodzin mistrza nie doszła do skutku, z powodu szybko pogarszającego się stanu zdrowia Rostropowicza i jego późniejszej śmierci.

Na swojej debiutanckiej płycie dla wytwórni Sony BMG, Danjulo nagrał z pianistą Martinem Helmchenem sonaty Brittena, Francka i Mendelssohna-Bartholdy'ego. W 2006 roku płyta otrzymała nagrodę „Echo Klassik” Niemieckiej Akademii Fonograficznej. Pod koniec 2012 roku został uhonorowany nagrodą Hideo Saito Memorial Fund Award –   jedną z największych japońskich nagród muzycznych. W 2014 roku otrzymał nagrodę Gramophone za nagranie Kwintetu smyczkowego Schuberta z kwartetem Pavel Haas.

Obecnie artysta regularnie koncertuje w krajach Europy, Azji i w USA. Występował z takimi artystami jak Gidon Kremer, Lisa Batiashvili, Tabea Zimmermann, Julia Fischer, Veronika Eberle, Ray Chen, Martin Helmchen, Nils Mönkemeyer, Vadim Repin i Viviane Hagner oraz z czołowymi orkiestrami całego świata. Jest również regularnie zapraszany do występów na renomowanych festiwalach muzycznych całego świata.

Danjulo Ishizaka jest profesorem wiolonczeli w City of Basel Music Academy i Berlin University of the Arts (UDK Berlin).

Gra na wiolonczeli Wolfganga Schnabla, dawniej używanej przez Borisa Pergamenschikowa, a także na instrumencie Stradivariusa „Feuermann” (1730) wypożyczonej mu przez Nippon Music Foundation, wcześniej granej przez legendarnego wiolonczelistę, Emanuela Feuermanna.

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych