en_GBpl_PL

JANUSZ STROBEL

Jeden z najwybitniejszych wirtuozów gitary klasycznej, kompozytor, aranżer. Urodził się w Gdańsku, w znanej muzycznej rodzinie. Karierę rozpoczął w trójmiejskich zespołach jazzowych. W 1970 roku wraz z Henrykiem Alberem stworzył legendarny Duet Gitar Klasycznych Alber – Strobel, który wkrótce został laureatem festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, tym samym rozpoczynając szeroką działalność koncertową. Duet nagrał dwie płyty, które po latach zostały wznowione. Na początku lat 90-tych założył zespół Janusz Strobel Trio, którego płyta w 1993 r. uzyskała tytuł Albumu Roku. W 1999 roku skomponował muzykę do polskich i rosyjskich wierszy mówionych przez Annę Romantowską i Krzysztofa Kolbergera na płycie Strofy dla Ciebie. Kolejny album z muzyką Janusza Strobla to Wielka Pani – poezja Karola Wojtyły interpretowana przez Joannę Szczepkowską, Krzysztofa Kolbergera i Jerzego Trelę. Stworzył muzykę do spektakli m.in. Dwoje na jednośladzie, Ławeczka, Kartki z podróży, Pan Cogito.

W 2005 roku na zamówienie Polskiego Radia powstała autorska płyta Wierny sobie, a w 2013 r. ukazał się dwupłytowy album Nuli Stankiewicz Strobel – Kofta – Wołek, przedstawiający wybrane piosenki kompozytora. W 2016r. powstała płyta Janusz Strobel – Sinfonia Viva Ślad. W 2017r. nagrał, wspólnie z Andrzejem Jagodzińskim na akordeonie, płytę Tête-à-tête. To tylko wybrane pozycje spośród kilkuset płyt, w których wziął udział jako kompozytor, aranżer i instrumentalista.

W 2005 roku został odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2010r. Rada Miasta Stołecznego Warszawy, w uznaniu zasług dla Stolicy Rzeczpospolitej Polskiej, przyznała Januszowi Stroblowi Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy. W 2013r. i 2016r. za całokształt twórczości artystycznej otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

 Janusz Strobel to twórca pięknych polskich piosenek, m.in. W moim magicznym domu, Trzeba marzyć, Nieobecni, Więc jak?, Księżyc w nowiu, Łagodna, które tworzą kanon polskiej muzyki rozrywkowej.

Obecnie Artysta tworzy muzykę na potrzeby filmu i teatru, komponuje na gitarę klasyczną z orkiestrą, pisze piosenki, prowadzi szeroką działalność koncertową oraz pracuje nad kolejnymi płytami.

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych