en_GBpl_PL

WŁODZIMIERZ NAHORNY 

Pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer muzyki jazzowej, rozrywkowej, teatralnej i filmowej. Pedagog.

Absolwent PWSM w Sopocie. Zdobył wiele nagród na konkursach i festiwalach w Polsce i za granicą. Najważniejsze z nich to: I nagroda solistyczna i zespołowa na Jazz nad Odrą 64; II nagroda na Konkursie Młodych Muzyków Jazzowych w Wiedniu w 1966 roku; I nagroda na Festiwalu Jazzowym w Wiedniu w 1967 roku, którą odebrał z rąk Duke'a Ellingtona; I nagroda na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu kolejno w 1972 i 1973 roku.

Ma na swoim koncie współpracę z legendarnym gdańskim Bim-Bomem, z zespołem A. Trzaskowskiego, A. Kurylewicza, a także z zespołem Breakout w okresie największej popularności tej grupy. Jego ogromną aktywność w ostatnich dwóch dekadach dokumentują płyty: "Ich portret", "Kolędy na cały rok", "Piosenki lwowskie", "Nahorny-Szymanowski – Mity", "Nahorny-Chopin – Fantazja polska", "Nahorny-Karłowicz - Koncert", Nahorny Trio "Dolce far niente... i nic więcej", "Śpiewnik Nahornego", Nahorny Sextet "Chopin Genius Loci" i Nahorny Trio "Hope".

Jego muzyka to poezja, romantyzm, refleksja, język niedefiniowalny i nieprzewidywalny. Jest osobowością niedefiniowalną. Jego życiorys to niemal cała historia polskiego jazzu. Od samego początku kariery, od debiutu, wzbudza powszechne uznanie. Wybitny, niepowtarzalny kompozytor, jeden z pierwszych polskich multiinstrumentalistów. Jego idiom to pojęcie tak szerokie jak nieskończony jest wachlarz jego artystycznych doświadczeń. Jest człowiekiem o niespotykanej wrażliwości i skromności, jednocześnie pełnym energii i nowatorskich koncepcji. Przez krytyków nazwany jest Chopinem jazzu.

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych