en_GBpl_PL

Sebastian Ignacy Czaja

Sebastian Czaja jest jednym z najciekawszych polskich skrzypków młodego pokolenia, który koncertuje jako solista oraz kameralista w najważniejszych salach i arenach koncertowych w kraju i za granicą (m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Czechach, Litwie, Chinach).

Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat. W 2011 roku ukończył z wyróżnieniem poznańską „Szkołę Talentów" w klasie profesor Jadwigi Kaliszewskiej oraz profesora Bartosza Bryły, zaś w 2016 roku - również z wyróżnieniem ukończył studia magisterskie w Hochschule der Künste Bern, w klasie profesora Bartłomieja Nizioła. W 2009 roku był ostatnim uczniem legendarnego pedagoga i wirtuoza skrzypiec, Antonio Lysy’ego. Swoją edukację uzupełnił ukończeniem podyplomowych studiów „Menadżer Muzyki" na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie.

Sebastian Czaja jest laureatem licznych nagród indywidualnych, przyznanych w uznaniu za odniesione sukcesy artystyczne oraz wkład w rozwój kultury. W 2009 roku został obję̨ty programem stypendialnym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska".

Współpracował z takimi artystami jak: Jeremy Menuhin, Łukasz Borowicz, Kai Bumann, Paul Esswood, Marcin Zdunik, Bartłomiej Nizioł, Danjulo Ishizaka, Alexander Sitkovetsky, Jan Stanienda, Krzesimir Dębski, Andrzej Jagodziński, Włodzimierz Nahorny czy Sanah. Od 2011 roku regularnie współpracuje z wirtuozem gitary Januszem Stroblem.

W sezonie 2018/2019 pełnił funkcję gościnnego koncertmistrza Orkiestry Kameralnej Filharmonii Pomorskiej - Capella Bydgostiensis.

Sebastian Czaja jest założycielem i Dyrektorem orkiestry Polish Soloists oraz prymariuszem jej zespołów kameralnych. Od 2021 roku jest Prezesem Zarządu Fundacji Polskich Solistów.

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych