en_GBpl_PL

Alexander Sitkovetsky

Urodził się w Moskwie, w rodzinie z silnymi tradycjami muzycznymi. Swój pierwszy koncert zagrał mając zaledwie osiem lat i jeszcze w tym samym roku przeniósł się do Wielkiej Brytanii, aby studiować w Szkole Yehudi Menuhina. W tych latach baron Menuhin bardzo go inspirował Alexandra. Kilkukrotnie mieli okazję wystąpić wspólnie.

W swej karierze Alexander występował z wieloma najznakomitszymi orkiestrami z całego świata. Wystarczy nadmienić, że tylko w zeszłym sezonie można było go usłyszeć wraz Arktyczną Orkiestrą Symfoniczną, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Rosyjską Państwową Orkiestrą Filharmonii, Angielską Orkiestrą Symfoniczną, Amsterdam Sinfonietta, Aarhus Symphony Orchestra oraz Camerata Salzburg.

Regularnie koncertuje również jako solista w Wielkiej Brytanii i poza granicami Europy. Ostatnio odbył tournee po Stanach Zjednoczonych z Chamber Music Society of Lincoln Center.

Wraz z Konzerthaus Orchester Berlin nagrał Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika, upamiętniając 100. rocznicę urodzin tego kompozytora. Nagranie zostało docenione przez krytyków i zdobyło nagrodę ICMA Special Achievement Award.

Alexander, wraz z pianistą Wu Qian, zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Trio di Trieste Duo. Jest absolwentem prestiżowego programu „Chamber Music Society Two” w Lincoln Center, a w 2016 otrzymał nagrodę Lincoln Center Emerging Artist Award.

Jest również założycielem Sitkovetsky Piano Trio, z którym zdobył wiele nagród, w tym nagrodę Mecklenburg Vorpommern Kammermusik. Trio występowało w całej Europie, a we wrześniu 2018 r. koncertowało w Azji, między innymi w Korei Południowej, Singapurze i Japonii. Od 2012 roku Alexander, jest także członkiem kwartetu smyczkowego Julii Fischer. Spotykają się raz w roku, aby występować w najbardziej prestiżowych miejscach Europy.

Dzielił scenę z takimi sławami jak Janine Jansen, Maxim Rysanov, Aleksander Chaushian, Mischa Maisky, Natalie Clein, Éric Le Sage, Polina Leschenko, Julian Rachlin czy Boris Brovtsyn. Występuje często również z Razumovsky Ensemble i Ensemble RARO.

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych